Zachowaj cały spadek dla siebie!

Zachowaj cały spadek dla siebie!

W przypadku śmierci bliskiej osoby przechodzimy przez niewątpliwie trudny okres. Obok tragedii związanej z utratą członka rodziny lub przyjaciela należy liczyć się także z kwestiami prawnymi, które trzeba rozwiązać.

Jedną z nich jest spadek lub darowizna, które zmarły postanowił zostawić dla najbliższych. Warto dowiedzieć się, dlaczego otrzymanie majątku po zmarłej osobie jest problematyczną kwestią dla ludzi w żałobie.

Kwestie podatkowe

Spadek i darowizna są najczęściej majątkiem, jaki zmarła osoba postanowiła przekazać swoim najbliższym. Warto wiedzieć jednak, że w przypadku otrzymania wymienionych form majątku jesteśmy zobowiązani odprowadzić podatek do odpowiedniego Urzędu Skarbowego. Spadek i darowizna, tak jak wiele innych form w naszym kraju pozostaje bowiem pod obowiązkiem opodatkowania. Istnieje jednak sposób, by zwolnić się z tego przymusu. Jak to zrobić?

Najbliższa rodzina

W przypadku otrzymania darowizny lub spadku istnieje sposób, by zwolnić się z obowiązku odprowadzenia podatku. Dotyczy o szczególnie najbliższych osób dla zmarłego, czyli macochy, ojczyma, pasierba, rodzeństwa, wstępnych, zstępnych oraz małżonka. Tworzą oni tak zwaną „grupę 0” i zobowiązani są do złożenia w odpowiednim Urzędzie Skarbowym dokumentu, który zapewni im zwolnienie z odprowadzania podatku. W przypadku spadku i darowizny to druk SD-Z2, który należy przedłożyć urzędnikom w ciągu 6 miesięcy od daty otrzymania darowizny lub spadku. Dopiero wówczas pełna kwota majątku pozostaje po naszej stronie.

Tagi: ,