Kilka słów na temat separacji

Kilka słów na temat separacji

W wielu małżeństwach prędzej, czy później dochodzi do sytuacji kryzysowych. Nie zawsze prowadzą one do rozłamu więzi między partnerami, jednakże często są przyczyną zastanawiania się nad sensem dalszego, wspólnego życia. W szczególności dzieje się tak, gdy kłótnie i nieporozumienia mają charakter trwały.

Warto wiedzieć, że rozwód nie jest jedynym wyjściem z sytuacji, szczególnie gdy małżonkowie mają nadzieję na odbudowanie relacji. Z czego więc można skorzystać?

Razem, ale osobno

Separacja to pojęcie dotyczące sytuacji między partnerami, w której mówi się o rozkładzie małżeństwa. Nie jest ono jednoznaczne z rozwodem, ponieważ separacja nie zawsze kończy się całkowitym rozpadem małżeństwa. W czasie jej trwania partnerzy nie mogą wstępować w inny związek małżeński, jednakże formalnie żyją osobno. Jest to czas, w którym opieka nad dziećmi może zostać podzielona umownie, a partnerzy mogą wzajemnie wnioskować o alimenty na ich utrzymanie. Podobnie kwestia wspólnego mieszkania może zostać rozwiązana na wniosek w sądzie. Należy pamiętać, że separacja nie ma charakteru trwałego- aby związek małżeński przetrwał lub ostatecznie się zakończył należy podejmować kolejne kroki.

Wyjście z separacji

Formalnie ustanowiona separacja może zakończyć się w dwojaki sposób. W obu przypadkach należy wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu. W momencie, gdy małżonkowie dojdą do porozumienia separacja zostaje cofnięta, a partnerzy ponownie wracają do stanu sprzed jej orzeczenia. Kiedy między małżonkami nadal nie ma zgody dochodzi do rozwodu. Jest on drugą formą zakończenia separacji.

Tagi: ,