Walka o alimenty- jak nie dać się zwariować?

Narodziny dziecka są zazwyczaj pięknym momentem w życiu, kiedy cieszyć można się nowym członkiem rodziny. Dochodzi jednak do sytuacji, w których to jeden z rodziców stanowczo wzbrania się przed rodzicielstwem i nie chce brać udziału w wychowaniu młodego człowieka. W takiej sytuacji warto postarać się o urzędowe nakazanie utrzymywania dziecka przez rodzica. Jak wywalczyć alimenty i nie zwariować?

Po pierwsze: prawnik

Batalie sądowe są o tyle skomplikowane, że nie wszystkie muszą kończyć się rozprawami. W niektórych przypadkach wystarczy odpowiednie redagowanie pism, dzięki którym sąd orzeknie alimenty na rzecz jednego z rodziców. Warto więc zadbać o wsparcie prawne ze strony doświadczonego adwokata, który za nas załatwi większość formalności. Dodatkowo będzie on tłumaczyć nam problematyczne kwestie oraz doradzać odpowiednie rozwiązania, które pozwolą na szybsze orzeczenie sądu.

Testy na ojcostwo

W przypadku, gdy kwestia ojcostwa w sprawie o alimenty nie jest jasna, sąd może nakazać potencjalnemu ojcu stawienie się na odpowiednie badania. Test na ojcostwo jest często decydującym dowodem w sprawie, ponieważ pozwala dodatkowo zapoznać się sędziemu z daną sprawą. Te badania wykonywane są w specjalistycznych jednostkach, do których kierowane są strony postępowania. Często jednak sprawy o alimenty odbywają się bez konieczności laboratoryjnego dowodzenia ojcostwa. Warto dodać, że unikanie płacenia alimentów jest w Polsce przestępstwem, ściganym na mocy art.209 Kodeksu karnego.

Tagi: ,