Spadek i darowizna

Otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem odprowadzenia określonego podatku. Często zdarza się, że członkowie rodziny mogą korzystać ze zwolnienia. Aby całkowicie uniknąć zapłaty danego podatku należy spełnić określone warunki, a w tym również złożyć do urzędu skarbowego formularz SD-Z2.

Kto powinien złożyć formularz tego rodzaju?

Aby uniknąć obowiązku podatkowego od spadku lub darowizny konieczne jest wypełnienie oraz złożenie do Urzędu Skarbowego określonego formularza.  Obowiązek ten dotyczy osób należących do tak zwanej grupy 0.  Zgodnie z ustawą o spadkach i darowiznach są to najbliżsi członkowie rodziny, do których zaliczają się najczęściej małżonek, zstępni, wstępni, pasierb, rodzeństwo, Ojczym oraz macocha.

Zwolnienie z podatku, pomimo niezgłoszenia nabycia majątku

Zdarza się również, że obdarowany lub spadkobierca należący do kręgu grupy zerowej i nie musi odprowadzać podatku od spadku lub darowizny, nawet gdy nie złoży określonego formularza. Zwolniona jest w tym wypadku osoba, która dostała majątek, którego łączna wartość nie przekracza od tej samej osoby lub po tej samej osobie kwoty 9637 zł  w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie. Aby dowiedzieć się więcej na temat przepisów prawnych warto wejść na stronę pewny-prawnik.pl, gdzie można uzyskać wiele porad prawniczych oraz dowiedzieć się, jak radzić sobie w określonych sytuacjach.

Tagi: ,