Zajęcie komornicze w wypadku pobierania świadczenia emerytalnego

Jeśli jesteś emerytem i pobierasz świadczenie emerytalne oraz masz również długi, którymi będzie musiał zająć się komornik, warto dowiedzieć się, ile komornik faktycznie może pobrać z twojego świadczenia emerytalnego.

Ile wynosi zajęcie komornicze na emeryturze?

Według najświeższych przepisów komornik nie może pobrać więcej niż 25% twojego świadczenia emerytalnego, przy czym musi zostawić ci 75% tego świadczenia.  W 2018 roku minimalna kwota świadczenia emerytalnego wynosiła 1000 złotych, co oznacza, że komornik może pobrać jedynie 250 zł zostawiając ci przy tym 750 zł, co jest równoznaczne z 75% kwoty, którą można traktować jako zajęcie komornicze.

Wyjątki oraz odstępstwa

W takiej sytuacji warto również dowiedzieć się, jakie są warunki oraz odstępstwa od tego rodzaju przepisów. Obliczając kwotę, jaką ma prawo potracić komornik, weź pod uwagę okoliczności określone w przepisach, które występują jako wyjątki. W wypadku ich wystąpienia kwota potrącenia będzie ulegać zmianie.  Jednym z takich wyjątków jest również egzekwowanie w danym czasie od ciebie alimentów. Warto zatem skonsultować się w tym wypadku z prawnikiem który doradzi, a także rozwieje wszelkie wątpliwości i profesjonalnie zajmie się sprawą: https://kancelaria-brodziak-grzyb.pl/2018/03/26/zajecie-komornicze-ile-komornik-moze-potracic-z-emerytury/.

Tagi: ,