Chcę wziąć rozwód. Co mnie czeka?

Obecnie coraz więcej małżeństw kończy się rozwodem. Decyzje o tym działaniu wynikają z wielu przyczyn i rzadko są wynikiem porozumienia obu partnerów. Wraz z podniesieniem sprawy separacji pojawia się szereg sytuacji, na które trzeba się przygotować. Opracowanie wniosku do sądu nie należy bowiem do najłatwiejszych i trzeba znaleźć odpowiednie wsparcie ze strony prawnej w tym okresie. Co właściwie czeka nas podczas drogi sądowej?

 

Wybór prawnika

 

Pierwszą i najważniejszą kwestią będzie znalezienie dobrego prawnika, który będzie reprezentował nasze interesy w sądzie. Dotyczy to głównie tych przypadków, w których uważa się, że porozumienie między małżonkami jest praktycznie niemożliwe. Odpowiedni doradca prawny sformułuje za nas wniosek o rozwód, a także poinformuje, która przyczyna rozpadu małżeństwa jest najbardziej wiarygodna dla orzekającego. Warto zaufać wieloletniemu doświadczeniu adwokata, ponieważ rozwód wiąże się z wieloma przykrymi sytuacjami, które ujrzą światło dzienne. Prawnik może nie tylko doradzić, co robić w przypadku ich wystąpienia, lecz także zapobiegać ich powstawaniu.

 

Kwestie podziału

 

Rozwód dotyczy najczęściej nie tylko małżonków, lecz także dzieci i wspólnego dotychczas majątku. O ile kwestia podziału majątku jest względnie łatwa do rozstrzygnięcia, to opieka nad dziećmi stanowi często przedmiot odrębnego postępowania sądowego. Dochodzi bowiem do sytuacji, że małżonkowie na złość sobie i nie dbając o dobro pociech będą rywalizować o kwestię opieki i alimenty.

Tagi: , ,