Moja pierwsza praca

Zbliżające się lato to idealna okazja dla młodych osób, by wykorzystać czas wolny na podjęcie pracy. Dla wielu z nich będzie to pierwsza legalna praca w życiu. Jeśli chcesz przygotować swoją pociechę na kwestie formalne, które czekają go podczas podejmowania zatrudnienia to skorzystaj z naszego krótkiego poradnika. Na jakie umowy się decydować i w jaki sposób szukać rozwiązania stosunku pracy?

 

Rozpoczęcie pracy

 

Samo poszukiwanie pracy jest często czasochłonne. Należy przygotować swoje CV, które powinno być napisane poprawnie, a jego wygląd powinien zwrócić na siebie uwagę. Mimo, że pierwsza praca nie wymaga dużych doświadczeń zawodowych, warto być wpisał wszystkie dotychczasowe zajęcia. Szczególnie znajomość języków obcych może stanowić duży atut. Po otrzymaniu propozycji pracy również czeka wiele formalności. Badania lekarskie lub książeczka zdrowia, wymagana przy pracy w gastronomii oraz najważniejsze. Pierwsza umowa o pracę. Wiele zakładów decyduje się na podpisanie umowy zlecenie lub o dzieło, która kończy się wraz z wakacjami. Jednak są miejsca, w których Twoje dziecko otrzyma umowę na czas określony lub okres próbny. Jak skończyć ją wcześniej, w razie różnych przyczyn losowych?

 

Ustanie stosunku pracy

 

Zakończenie pracy wakacyjnej następuje zazwyczaj wraz z zakończeniem wakacji. Wygasa wówczas termin podpisanej wcześniej umowy z zakładem. Jednak są sytuacje, gdy nasze dziecko podpisało umowę z dłuższym terminem lub wystąpiło zdarzenie, które nie pozwala dalej kontynuować mu pracy. Wówczas należy wystąpić do pracodawcy o rozwiązanie umowy o pracę za porozumieniem stron. Zarówno pracownik, jak i pracodawca zyskują z jej tytułu korzyści i ułatwiają sobie dalsze działania, związanie z rozwiązaniem umowy.

Tagi: , ,