Podatek od najmu lokalu – jaką formę lepiej wybrać?

Podatek od najmu lokalu to rodzaj podatku, który musi odprowadzić każdy wynajmujący lokal do Urzędu Skarbowego. Wynajmujący może jednak rozliczać się w różny sposób, czyli na zasadach ogólnych lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Do niego należy decyzja jaką formę rozliczenia wybierze.

Jaką formę podatku od najmu lokalu należy wybrać?

W zależności od preferencji i możliwości każdy w zasadzie sam powinien ustalić, która forma podatku od najmu lokalu jest dla niego korzystniejsza. Zależy to przede wszystkim od wysokości kosztów uzyskanego przychodu. Kosztami tymi są wydatki, które wynajmujący musi ponieść, aby utrzymać mieszkanie w stanie na tyle dobrym, by móc wynajmować je osobom zainteresowanym.

Co z wysokimi kosztami?

Jeśli wynajmujący ponosi wysokie koszty takiego utrzymania to będzie dla niego korzystniejsze odprowadzanie podatku na zasadach ogólnych. Istnieje wtedy możliwość pomniejszenia przychodu o niniejsze koszty. Ważne jest, aby wybierając tą formę podatku od najmu lokalu, wynajmujący podpisał stosowną umowę, w której zostanie zawarte, iż owe koszty pokrywa on a nie najemca. Wszystkie tego rodzaju wydatki oczywiście muszą być poparte fakturami.

Tagi: ,