Terapia, mediacja, separacja a konflikt wciąż trwa? Sprawdź jak przygotować się do rozwodu, który jest nieunikniony

Wspominasz z sentymentem czas pięknego początku Waszej znajomości i nie potrafisz znaleźć wytłumaczenia co się wydarzyło, że znaleźliście się tu gdzie jesteście? Patrzysz na swoją drugą połowę i nie czujesz już nic. Może trochę przywiązania, może złość, ale z całą pewnością nie jest to uczucie, które pomogłoby uratować Wasze małżeństwo. Rozwód to trudne doświadczenie, które z pewnością odciśnie swoje piętno na dalszej przyszłości. To, na czym w tej chwili warto się skupić to przygotowanie do procesu, który wydaje się być nieunikniony.

 

Decyzja podjęta, pozew rozwodowy oczekuje na swoją kolej w sądzie. Co dalej?

 

Sprawy rozwodowe, w których obydwoje małżonkowie wyrażają zgodę na rozwiązanie małżeństwa zwykle kończą się już podczas jednej rozprawy. Sąd zbadawszy okoliczności rozpadu pożycia małżeńskiego wydaje orzeczenie o rozwodzie bez orzekania o winie. Jednocześnie podczas tego samego procesu ustalane są wszystkie kwestie związane z opieką nad dziećmi i świadczeniami alimentacyjnymi, o ile małżonkowie nie wyrażą w tym zakresie chęci pozasądowego porozumienia.

 

Jeśli jednak rozwód jest efektem burzliwego konfliktu małżonków proces może się wydłużyć

 

Sprawy rozwodowe skonfliktowanych małżonków są trudne do sprawiedliwego rozstrzygnięcia – zwłaszcza jeżeli jedna ze stron wnosi o uznanie winy współmałżonka lub co gorsza, obydwie strony wzajemnie się obwiniają. Wówczas orzeczenie rozwodu poprzedzić musi ocena przedstawionych materiałów dowodowych, w tym zeznania świadków. Przygotowując się na taki proces warto skorzystać z pomocy prawnika.

Tagi: , ,