jazda po alkoholu

Jazda po alkoholu – licz się z konsekwencjami!

W Polskim prawie wyszczególnione są dwa poziomy dotyczące stężenia alkoholu we krwi. Pierwszy z nich to stan po spożyciu napoju procentowego, a drugi to nietrzeźwość. Warto wiedzieć w jakim przypadku można mówić o przestępstwie, a w jakim o wykroczeniu związanym z kierowaniem samochodu pod wpływem alkoholu. 

Stan po spożyciu alkoholu a prawo

O stanie po spożyciu alkoholu można mówić, kiedy dana osoba ma w wydychanym powietrzu 0,1 do 0,25 mg/dm3 alkoholu albo 0,2 – 0,5 promili. Jeżeli osoba w takim stanie będzie kierowała pojazdem mechanicznym i zostanie złapana przez patrol policji, jej sytuacja będzie traktowana jako wykroczenie. Jednak przyznawane kary i tak są stosunkowo wysokie. Może to być nawet miesiąc aresztu lub kara finansowa sięgająca nawet 5 tysięcy złotych. Oczywiście dodatkowo kierujący otrzymuje aż 10 punktów karnych. Sąd może też orzec całkowity zakaz prowadzenie samochodów na okres od pół roku do lat trzech. 

Stan nietrzeźwości a prawo

Nietrzeźwość można stwierdzić, kiedy kierujący samochodem ma więcej niż pół promila alkoholu we krwi, albo 0,25 mg/dm3 w wydychanym powietrzu. Taki stan kwalifikuje się jako przestępstwo, które jest karane bardzo surowo. Przewidziane jest ograniczenie lub pozbawienie wolności do lat 2, stawki dzienne w liczbie od 10 do 540 oraz 10 punktów karnych i zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres większy niż trzy lata. 

Ponadto zgodnie z nowymi przepisami znacznie zaostrzone zostały kary dla osób, które będąc w stanie nietrzeźwości prowadziły pojazd mechaniczny i doprowadziły do wypadku drogowego, w którym ktoś odniósł ciężkie obrażenia lub stracił życie. Takie kierowca może trafić do więzienia nawet na 12 lat. Nie ma także możliwości zawieszenia warunkowego orzekanej przez sąd kary. Na wyrok nie maja także wpływu żadne łagodzące okoliczności. W porównaniu do tego osoby, które były sprawcami wypadku w stanie trzeźwym, mogą zostać ukarane karą pozbawienia wolności na okres od pół roku do maksymalnie ośmiu lat. Można także liczyć na zawieszenie kary na próbny okres. 

Inne informacje prawne związane z jazdą po alkoholu

W przypadku, kiedy kierowca prowadzi pojazd mechaniczny będąc nietrzeźwym, a wcześniej był już skazany za podobne wykroczenie lub przestępstwo, albo jechał samochodem w okresie, kiedy obowiązywał go sądowny zakaz, może zostać ukarany karą pozbawienia wolności na okres do 5 lat. 

Ponadto sąd może wymierzyć dodatkową karę za następujące przestępstwa spowodowane pod wpływem alkoholu:

  • spowodowanie katastrofy w komunikacji lądowej,
  • przyczynienie się do powstania niebezpieczeństwa wystąpienia takiej katastrofy,
  • spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu. 

Sąd może nakazać całkowity zakaz prowadzenia samochodów na okres proporcjonalny do przewinienia skazanego. Wyrok taki może obowiązywać dożywotnio, kiedy w wypadku spowodowanym przez skazanego były ofiary śmiertelne, ciężko ranne lub kiedy skazany uciekł z miejsca wypadku bez udzielenia pomocy. 

Czytaj wiecej na stronie https://adwokat24h.pl/