W walce o swoje pieniądze

Problemy z dłużnikami nie są absolutnie niczym nowym. Wiele razy mieliśmy wszakże do czynienia z opóźniającymi się płatnościami od osób, z którymi współpracujemy. Szczególnie uciążliwe staje się to w momencie, kiedy prowadząc działalność gospodarczą musimy odprowadzić podatki od naszych płatności, a ze strony naszego dłużnika nie można liczyć na szybką wpłatę. Można wtedy spróbować przypomnieć takiej osobie w sposób oficjalny.

Wezwanie do zapłaty czy polubowna prośba?

Wezwanie do zapłaty również jest formą polubownego zakończenia sporu. Wszakże nawet kiedy jest to przedsądowe wezwanie, to nadal proponujemy naszemu dłużnikowi zakończenie sporu przed oddaniem do sądu lub firmy windykacyjnej, która może oddać ten dług również na drogę postępowania sądowego. Jednak przed oddaniem prowizji windykatorom warto jest skutecznie przypomnieć o płaceniu samodzielnie. Można wykorzystać do tego pobrane wezwanie do zapłaty – wzór dostępne na wielu stronach prawniczych. Na pewno nie zaszkodzi to naszemu procesowi windykacji, a może skutecznie pomóc.

Jakie elementy musi zawierać wezwanie do zapłaty?

Przede wszystkim powinno ono posiadać, jak każde pismo, miejsce i datę sporządzenia. Poniżej odnotowany musi zostać dłużnik i wierzyciel. Następnie czas na tytuł, który musi zawierać zwrot wezwanie do zapłaty. Można go uzupełnić o przedrostek ostateczne lub przedsądowe. Ponadto musi być naturalnie rzecz oczywista, czyli wysokość długu i jego źródło. Może to być faktura, umowa lub inne źródło zobowiązania. Trzeba też wyznaczyć ostateczny i nieprzekraczalny termin.   

Tagi: ,