Zatrudnienie na czas określony – nie daj się oszukać

Dzięki restrykcyjnemu przestrzeganiu przepisów dotyczących prawa pracy coraz trudniej jest obecnie o oszustwa i odstępstwa od przepisów. Jednak warto jest znać swoje prawa i wiedzieć, kiedy to umowa o pracę na czas określony staje się automatycznie umowa o pracę na czas nieokreślony lub też po prostu kiedy można ją wypowiedzieć.

 

Dostałem piątą umowę na czas określony, czy to legalne?

 

O ile sam fakt podpisania już nawet czwartej umowy o pracę na czas określony nie jest jednoznacznie czymś karanym, o tyle prawne skutki już czwartej z umów to automatyczne zatrudnienie na czas nieokreślony. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, kiedy zawiera się umowę na okres próbny. Nie ma ona zastosowania ani w przypadku wyliczeń okresu pracy u jednego pracodawcy, ani też w przypadku liczenia ilości umów. Jednak umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na trzy miesiące, kiedy to pracodawca ma czas sprawdzić kompetencje i przydatność pracownika na danym stanowisku, a pracownik nie tylko udowodnić kompetencje, ale również zapoznać się ze specyfiką zakładu i wdrożyć.

 

Co z okresem pracy u jednego pracodawcy?

 

Tutaj sprawa ma się następująco. Umowy o pracę na czas określony, o ile naturalnie przekroczą ilości trzech, nie mogą łącznie trwać ponad 33 miesiące. Kiedy zawarta zostanie umowa na czas określony, która łączną ilość wzajemnego stosunku pracy podniesie do 34 miesięcy, z automatu staje się umową na czas nieokreślony dającą wszystkie prawa i przywileje. Wyjątkiem jest wspomniana wcześniej umowa na okres próbny, kiedy to włącznie z nią okres ten wynosi do 36 miesięcy czyli trzech lat.

Tagi: , ,